Přeskočit navigaci


V prípade záujmu o pravidelné zasielanie informácií o zmenách na stránkach zadajte svoju mailovú adresu.

História

Spoločnosť Frontinus s. r. o, prevádzkovateľ rádia Frontinus, vznikla 30.1.1992. Jej spoločníkmi sú Ing. Rudolf Podkrivacký a Ing. Juraj Hudák - spolužiaci z gymnázia Horný Val v Žiline (absolvovali 1975 - 1979) a takmer konškoláci z VŠDS. Názov Frontinus je spomienkou na muža menom Sextus Iulius Frontinus. Obdobie od vzniku firmy do novembra 1993 - prvé vysielanie - bolo poznačené úporným bojom o licenciu a o prežitie. Náhradným ekonomickým programom bola príprava sadzby a podkladov pre tlač pre externých záujemcov a vlastná vydavateľská činnosť.

Frontinus vydával mesačník Front-In, na ten čas priekopnícke čítanie s osobitou grafikou. Tvorivými osobnosťami časopisu boli Marek Kubinec, neskôr Juraj Príkopa a Ľuboš Kadura. Front-In, ako hybrid vážnej literárnej revue, stredoškolského časopisu a dada čítania prinášal ukážky z čečenskej ľudovej slovesnosti, karikovanie klasickej slovenskej literatúry, ale i popisné (a nevýstižné) state o aktuálnom dianí v hudobnom undergrounde Žiliny a okolia.

Časopis mal malý náklad a jeho ekonomické prínosy, či skôr straty boli zanedbateľné. S odstupom rokov bol Dušanom Pikorom zhodnotený ako "trapas". Bol však pre mňa výrazom neobmedzovanej invencie a nadšenia, ktoré neskôr rádiu Frontinus pomohli presadiť sa na mediálnom trhu.

Pri príprave rádia obetavo pomohlo mnoho ľudí. Po technickej stránke to boli najmä Jozef Dubovec, Paľo Magát a Marián Szandanyi. Rádio Frontinus začínalo v priestoroch o rozmeroch cca 2 x 2 m, vo výškovej budove Vural. Miestnosť, oblepená kartónmi od vajec, slúžila ako štúdio. Vysielač bol umiestnený v miestnosti, ktorá slúžila ako únikový východ - to prinášalo problémy s jej uzamykaním. Anténny systém bol na streche budovy. Rádio nemalo telefónnu linku ani kancelárie. Vysielanie bolo pre väčšinu moderátorov "Terra Nova". Napriek tomu sa večer 23. novembra 1993 ozval na frekvencii 104,6 MHz hlas Milana Urbaníka (Medveď - našťastie medzičasom už prezývky z vysielania vymizli). Hudobný archív rádia bol minimálny - niektoré pramene (Michal Wiesler) uvádzajú, že sme začínali s 3 CD nosičmi - čo zrejme nebude ďaleko od pravdy. Rádio nemalo pevnú programovú štruktúru - dosť nešťastne som presadzoval koncepciu odpozorovanú v jednom z prvých rádií na Morave - Star Morava. Tí vysielali zo starého autobusu pod stožiarom na kopci (tento prístup k riešeniu problematiky ma nadchol) a väčšinou púšťali hudbu najrozmanitejších žánrov len s krátkymi hovorenými vstupmi bez správ. Na jednej schôdzi Marek Kubinec rezolútne vyhlásil "Chaos sa neosvedčil" a jeden z našich najlepších moderátorov Peter Hanuliak potom pripravil programovú štruktúru. V tej už figurovali popoludňajšie programové bloky "Fuj Hand č. 1" a "Fuj Hand č. 2", ako protiklad k serióznejšie poňatým ranným blokom Full Hand. Od tejto doby sa datuje i večerný blok "Moje rádio", ktoré tiež prežilo do dnešných dní.

Bolo to veľmi zvláštne obdobie. Janko Sikora - autor našej nosnej znelky ako i mnohých reklamných šotov - sa o Frontinuse vyjadril ako o rádiu: "Ktoré má viac vôní, ale i zápachu ako ostatné rádiá". Samotní moderátori veľmi často používali zžieravú sebairóniu a bloky uvádzali ako "Rádio Koktinus". Paľo Magát s Marekom Kubincom vyrobili, dnes už žiaľ/našťastie nenasadzované, jingle s textami ako:

"Mŕtvola pod mostom - ach bože koľký hnus, zapla si pred spaním rádio Frontinus" alebo"Hlupák som úplný, blbý som ako hus - trápny som skoro jak rádio Frontinus". Oba boli spievané s terchovskou muzikou folklórneho súboru Rozsutec.

Napriek všetkému sa Frontinus stretol s veľkým poslucháčskym ohlasom. Už po troch mesiacoch sa Frontinus dostal do prieskumu sledovanosti MVK Sro s, pre mňa, neuveriteľnými výsledkami - tolerancia a lokálpatriotizmus Žilinčanov zrejme nepozná medze. Úspech Frontinusu by som však asi nemal zľahčovať - už v počiatočnom období sme mali šťastie na výrazné moderátorské osobnosti - Anka Brozová (neskôr Rádio Koliba), Ján Peťko (neskôr Rádio Rebeka), Milan Urbaník (Fun rádio), Marek Kubinec, Beáta Wesserlová, Peter Hanuliak, Lívia Šubertová .
Rádio bolo navyše veľmi aktívne i navonok - organizovali sme viacdňové koncerty pre amatérske i profesionálne hudobné skupiny - "Frontinusov zhluk". Robili sme veľmi úspešné diskotéky "Frontinusove vývrtky". Zásluhu na týchto akciách mali hlavne Dušan Pikora a Marek Kubinec.

Že vysoká sledovanosť nie je (paradoxne) v priamej úmere s príjmami z reklamy sme sa presvedčili veľmi rýchlo. Frontinus dlho doplácal na image rádia pre teens skupiny poslucháčov. I keď to už samozrejme od polovice roku 1994 nebola pravda. Postupne sme rádio začali "starnúť". Profesionalizovalo sa spravodajstvo a publicistika. V 95-tom sa nám (vďaka Paľovi Magátovi a Jožovi Tichému) podarilo svojpomocne vybudovať telekomunikačný stožiar na Kóte Straník. Išlo skutočne o heroický výkon - stožiar sa staval v zime a bez mechanizácie. Premiestnenie anténneho systému zväčšilo pokrytie signálom. To, spolu s profesionalizáciou programu, viedlo k ďalšiemu rastu sledovanosti. Zásluhu na tom mala i kvalitná publicistika. Vlastné spravodajstvo z regiónu (Mária Bajáková, Mária Líšková, Rela Kupkovičová), ale najmä populárna politická "Debata na telefón". Tú odštartoval Alan Neradný a k dnešným métam vytiahol Radovan Prekop. (Stále je pre mňa záhadou, ako dokáže do lokálneho rádia dotiahnuť napr. Mikuláša Dzurindu, Vladimíra Mečiara, Michala Kováča, Brigitu Schmögnerovú a pod."). Do rádia prišli i nové výrazné moderátorské osobnosti Inga Drábková, Ivana Strelcová, Iveta Kubová, Jozef Stražovec, Aďa Mažgutová. Programovou riaditeľkou bola v tomto období Rela Kupkovičová, čo považujem za mimoriadne šťastnú voľbu. Od roku 1996 sa s príchodom Renáty Podkrivackej, Ivety Šiškovej, Ľubomíry Beháňovej a Vierky Klimovej dostáva na kvalitatívne novú úroveň i srdce rádia - obchodný úsek.

Rádio v tomto období dospelo. Vyprofilovalo sa na jednu z najúspešnejších lokálnych staníc s dennou sledovanosťou 40 - 60 tisíc poslucháčov a získalo väzby na významné reklamné agentúry. Za významný úspech považujem i to, že v dobe potápania zadĺžených firiem a následného prevádzania aktív na "dcérske" spoločnosti, vydržala spoločnosť Frontinus s.r.o. bez zmeny.

V období 98 - 99 posilnili rádio ďalšie redaktorské a moderátorské individuality - Marta Vicianová, Jana Rojková, Daniel Kováč, Andrea Parišová. Na moju veľkú radosť sa k nám vrátil (i keď väzby sa nikdy úplne neprerušili) Dušan Pikora.
"BEYOND 2000" je pre nás veľkou výzvou. V čase globalizácie mediálneho trhu, uniformity programových štruktúr a profesionality dovedenej až do sterility - získa alebo stratí rádio Frontinus? V čase, keď informácie a zábava sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým, kde je miesto rádií, kde je miesto Frontinusu? A teraz sa vrátim na začiatok. Sextus Iulius Frontinus bol významný rímsky vojvodca. Ale nielen to. Bol šikovným spisovateľom a po ukončení vojenskej dráhy sa stal správcom rímskych vodovodov. Bol mužom, ktorý sa vedel preorientovať. A tak sa nedajte zaskočiť, ak bude v roku 2150 Frontinus robiť turistické vyhliadkové lety na Mars.

Rudolf Podkrivacký

P.S. Nevedel som, kde v tomto rozprávaní zaradiť Michala Wieslera, ktorý pre Vás vysiela Jam Parádu, Richarda Lapšanského, ktorý sa stará o grafickú prezentáciu rádia, Aďu Cvachovú, našu najvernejšiu zamestnankyňu a Alu Bistárovú, ktorá pripravuje Cinema Time. Ďakujem im za ich prácu pre Frontinus.

P.P.S. Vždy sa na niekoho zabudne - poznáte to z rozprávky o sudičkách v Šípkovej Ruženke. Ospravedlňujem sa vopred.

Novšiu históriu nájdete v archíve aktualít.

↑  Nahor

Pridať do obľúbených položiek | Pridať do ICQ kontakt listu
©2005 Frontinus, spol. s r.o. | Posledná aktualizácia: 20.5.2015 21:30:49 | Webmaster:  Blanka Ulaherová
Design ART-PGN, kód Plaváček webdesign |